..:: SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI PRZEDSZKOLNYMI W BIELAWACH ::..
  • Szkoła blisko dzieci - dla każdego i zawsze

  • Szkoła blisko dzieci - dla każdego i zawsze

  • Szkoła blisko dzieci - dla każdego i zawsze

  • Szkoła blisko dzieci - dla każdego i zawsze

  • Szkoła blisko dzieci - dla każdego i

Przeprowadzona w roku szkolnym 2020/2021 zbiórka żywności i akcesoriów dla psów i kotów pozwoliła pomóc zwierzętom ze schroniska w Gaju. Budujący jest fakt, że nasza szkolna społeczność dostrzega potrzebę dzielenia się dobrem. Dzięki Wam, Drodzy Uczniowie obdarowane psy i koty mogły choć na chwilę poczuć się otulone ciepłem i zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce.

pedagog szkolny - Joanna Górnowicz

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy, w czwartek i piątek (30 września i 1 października) w całej Polsce przeprowadzona została coroczna akcja #sadziMy. Lasy Państwowe przeznaczyły do rozdania podczas akcji milion sadzonek rodzimych drzew leśnych. Po sadzonki dla naszej szkoły pojechała pani Olga Owczarzak - Matela. Drzewa posadziliśmy na terenie boiska. Mamy nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli odpoczywać w cieniu ich gałęzi.

Milena Balcerek

 

Od roku szkolnego 2021/2022, w ramach Rocznego Planu Pracy Szkoły w Bielawach, jak również realizacji Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego, będziemy cyklicznie gościć  historyczne grupy rekonstrukcyjne. Już dziś zapraszam, w imieniu grupy 3 Bastion Grolman, na pokaz o Powstaniu Wielkopolskim, który odbędzie się w naszej szkole w grudniu. O podobnych inicjatywach będziemy Państwa informować na bieżąco.
 
Z poważaniem,
Dyrekcja. 

W piątek - 1 października – najstarsze klasy , czyli 7 oraz 8, wyruszyły na pierwszą w tym roku szkolnym wyprawę do kina – Cinema-City w Poznaniu. Wybraliśmy zupełnie nowy …

Film pt. „Czarny Młyn”

To najnowsza polska produkcja dla dzieci i młodzieży oparta na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego, nagrodzonej Grand Prix w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Reżyseria : Mariusz Palej

Scenariusz : Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek

Gatunek : Przygodowy- dla młodzieży

Produkcja : Polska

Premiera : 27 sierpnia 2021 (Polska)

Nagrody: Film dostał 1 nagrodę i 1 nominację

i co zobaczyliśmy ?

Zwiastun filmu pokazywał mroczny obraz z pogranicza horroru, czarów itp. strasznych historii. A na ekranie kina oglądaliśmy opowieść o tym, jak wzajemny szacunek, miłość, przyjaźń, ofiarność oraz wzajemna współpraca prowadzą do wielkich czynów, odwagi, poświecenia dla innych oraz poprawy życia pomimo bardzo skromnych warunków życia, pomimo różnych niebezpieczeństw.

To także film o tym jak bardzo postawa dzieci może wpłynąć na działania podejmowane przez dorosłych.

Finałowy wiosek : To nie tzw. okoliczności, trudne sytuacje czy jakiekolwiek inne „złe duchy” czynią nasze życie trudnym do zniesienia, ale ludzki egoizm, pogarda dla drugiego człowieka, zwłaszcza niepełnosprawnego, chorego, biednego oraz podejrzliwość i szukanie własnej tylko wygody są przyczyną wielu przykrych, a nawet niebezpiecznych zdarzeń.

A na koniec - w nagrodę za dobre i kulturalne zachowanie – cała grupa cieszyła się obiecanym „bonusem” – jakim? … zgadnijcie sami, drodzy czytelnicy!

 

 

W tym roku szkolnym klasy 1-3 oraz zerówka zagospodarowały kwietnik przed szkołą. Uczniowie chętnie zaangażowali się w sadzenie roślin oraz dbanie o nie. Dekoracje w kwietnikach będą zmieniane zgodnie z porą roku. Przy okazji wychowawcy odbyli z uczniami pogawędkę na temat znaczenia roślin w przyrodzie oraz jak należy właściwie o nie dbać. Wspomnieli również o zawodzie ogrodnika. Efekty pracy zostały uwiecznione na zdjęciach.

15 września obchodziliśmy święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa. Bogaty scenariusz zajęć sprawił wiele radości dzieciom, były zabawy, tańce oraz piękne prace plastyczne.

Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy wyjątkowe święto: Dzień chłopaka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców miłe niespodzianki, m.in medale, kolorowe krawaty oraz dyplomy i wręczyły im także upominki. Nie zabrakło też słodkości dla całej grupy. Wszystkim chłopcom składamy serdeczne życzenia.

Klasy 1-3 włączyły się w akcję „Sprzątanie świata”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły.

27 września uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami wybrali się do lasu w poszukiwaniu śladów jesieni. Wędrując pieszo uczniowie obserwowali zmiany zachodzące jesienią. Rozpoznawali wybrane gatunki drzew. Słuchali odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierali skarby, które pani jesień zostawiła w lesie.

W czwartek , 30 września w Bibliotece w Granowie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim - podróżnikiem, miłośnikiem gór i psich zaprzęgów. Podróżnik przybył na spotkanie z liderem psiego zaprzęgu Henią rasy Alaskan husky. Lider to bardzo silny pies, który potrafi samodzielnie podejmować decyzje i sam poprowadzić zaprzęg. Jest to wybitny psi sportowiec. Od niemal 20 lat pan Krzysztof wspólnie z żoną Darią zajmuje się swoją największą życiową pasją - psimi zaprzęgami. Regularnie trenuje i wyjeżdża na wyprawy. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, a także tego, jak wyglądają przygotowania do wyprawy oraz zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami. Wyprawa psim zaprzęgiem wymaga niezwykłej dyscypliny i siły wewnętrznej. Mimo dokładnego planowania może być nieprzewidywalna. Podróżnik chętnie odpowiadał na licznie zadawane pytania.

Podsumowanie fotograficznego konkursu „Wspominamy wakacje”

 

21 września odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego przeprowadzonego przez wychowawczynie klas 1-3 naszej szkoły pt. „Wspominamy wakacje”.    W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas 1-3 oraz dzieci z grupy 5 i 6 latków, którzy wykonali plakaty prezentujące wakacyjne przygody oraz przynieśli fotografię z zatrzymaną chwilą z wakacji.

Wyniki szkoła ( forma plakat):

1. Dagmara W.

2. Jakub B., Antoni P., Klaudia A.

3. Joanna J., Stefan D., Jan G.

Wyniki przedszkole

1. Franciszek T.

2. Milena P.

3. Marta J.

Wyróżnienie: Zuzanna R., Kaja M.

Wyniki szkoła (fotografia)

1. Piotr M.

2. Fabian R.

3. Dawid T.

Wyróżnienie: Wiktoria W.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Dnia 15 września, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto zapoczątkował amerykański pisarz i ilustrator Peter H. Reynolds, który w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Bohaterką opowiadania jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad 20 języków i wydana alfabetem Braille’a i stała się inspiracją dla tysięcy nauczycieli do rozwijania kreatywności, pomysłowości i talentów swoich uczniów        i wychowanków. W 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Nasze obchody Dnia Kropki rozpoczęły się tradycyjnie od poznania historii małej Vashti. Potem był już tylko kropkowy zawrót głowy: szukaliśmy przysłów ukrytych w kropkach, na każdej lekcji były zakropkowane zadania. Na koniec każdy z uczniów mógł zaprezentować swój plastyczny talent- „kropkowe balony” nasze dzieła sztuki. Oczywiście każdy miał na sobie akcent kropki. Dzisiejszy dzień był pełen kreatywnych zadań oraz ciekawych pomysłów                  i z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Janusza Korczaka w Bielawach

M-c

wydarzenie

odpowiedzialni

IX

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przypomnienie o zasadach BHP w szkole i na jej terenie.

 

Podstawa prawna:  § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.).

 

Msza Św. dla pierwszoklasistów (święcenie tornistrów), Słupia, godz. 17:00

dyrektor, wychowawcy klas

sztandar/poczet szkoły

 

 

 

Zebranie dyrekcji z rodzicami: zapoznanie z koncepcją funkcjonowania szkoły i przedszkola, procedura na wypadek IV fali pandemii, kalendarz szkolny, zebrania wychowawców z rodzicami – wg harmonogramu.

dyrektor, wychowawcy klas

 

 

Testy diagnozujące wiadomości i umiejętności uczniów klas 1 i klas 4.

 

N-le przedmiotu

Wybory Samorządu Szkolnego.

 

opiekun SU

Rada Pedagogiczna zatwierdzająca PPSz i PNP, koncepcję funkcjonowania szkoły oraz PNP (13.09.2021)

dyrektor

 

 Obserwacja klas przez pracowników z PPP w celu lepszej diagnozy zaobserwowanych trudności u naszych uczniów.

pedagog

 

Akcja „Sprzątanie świata” (28.09.2021)

N-le przedmiotu

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Edukacji Narodowej (14 X 2021), apel. Uroczystość z udziałem Zarządu  i całej społeczności szkolnej.

 

Pasowanie na Pierwszoklasistę.

dyrektor

 

 

wych.klas

 

Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi (np. z paraolimpijczykami - szermierka), z Szymonem Ziółkowskim, z absolwentem szkoły oraz cykl żywych lekcji historii:  z grupą Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman, z dyrektorem Muzeum Powstania Wielkopolskiego i wizytą klas. 8 w ww obiekcie, itp.

cały rok szkolny

Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości (10 XI 2021)

 

n-le przedmiotu

XI

 Wyjazd na groby

 

 

  opiekun SU

Andrzejki, salon wróżb

 

wych. klas

Próbny egzamin kl. 8 (XI/XII 2021)

dyrektor, komisje egzaminacyjne

XII

Mikołajki

 

Wych. klas

 

Akcja dla Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio (Mikołaj)

 

 

opiekun SU

 

 

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

 

SU

 

Przedstawienie świąteczne

 

Wych.klas

Wigilie klasowe

Zimowa przerwa świąteczna 23-31.12.2021

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432,z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm).

wychowawcy oddziałów przedszk. i klas

I

WOŚP

SU

Balik karnawałowy przedszkola i klas 1-3, impreza środowiskowa Dzień Babci i Dzień Dziadka

 

wych.  oddz. i klas 1-3

 

Ferie zimowe 17 - 30 stycznia 2022

Podstawa prawna:  § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn.zm.).

 

 

 

 

 

lI

Próbny egzamin kl. 8 (XI/XII 2021)

dyrektor, komisje egzaminacyjne

 III

Drzwi Otwarte dla rodziców przedszkolaków i uczniów klas I

 

zespół ds. promocji szkoły

Rekolekcje wielkopostne

katecheta

IV

Wiosenna przerwa świąteczna 14-19.04.2021

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowejz dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.).

29.04.2022. Apel z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3. Maja

 

 

 

 

 

 

historyk

Egzamin ósmoklasisty:

 

24 maja 2022 - język polski

25 maja 2022 – matematyka

26 maja 2022 – język angielski

 

Podstawa prawna:  art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1327, z późn. zm.);  § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu  ósmoklasisty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1361).

 

 dyrektor, odpow. komisje egzaminacyjne

Koncert środowiskowy „Dziecko potrafi” połączony z Dniem Matki i Dniem Ojca (talenty uczniów)

 

RR, firmy zewn. org. zaj. dod. dla uczniów

VI

01.06.2020. Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu

Wuefista, wych. klas, RR

Wycieczki klasowe (ostatni tydzień roku szkolnego)

 

wych. klas

 

 

Bal klas ósmych

RR

 

Dzień Bezpiecznego Internetu, cyberprzemoc, cykl pogadanek

 

Pedaog, cały rok szkolny

 

20.06-23.06.2020 – zajęcia w ramach tygodnia projektowego (harmonogram wg odrębnego zarządzenia dyrektora, zajęcia z nauczycielem (nie z wychowawcą klasy)

 

24.06.2020. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przypomnienie o BHP i bezpieczeństwie podczas wakacji letnich.

 

Podstawa prawna:  § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z póź., zm).

koord. ds. organizacji pracy szkoły

 

Przez cały rok szkolny w oddziałach przedszkolnych będą „Dni nietypowe”.

KONKURSY SZKOLNE  W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

W SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI PRZEDSZKOLNYMI IM. JANUSZA KORCZAKA W BIELAWACH

 

 

Nazwa konkursu

 

Odpowiedzialni

termin

Konkurs czytelniczy dla przedszkola i kl. 1-4

P. Weronika Dach

P. Kinga Zellner

IX-IV 2021

Konkurs piosenki  anglojęzycznej kl. 4-8

P. Katarzyna Rajska, P. Anna Zrobczyńska

IX 2021

Świąteczny konkurs recytatorski dla przedszkola i kl. 1-3

P. Weronika Dach, P. Kinga Zellener, P. Justyna Cieślak

P. Olga Owczarzak-Matela, P. Joanna Górnowicz

 

XII 2021

IV 2022

 

Rodzinny konkurs fotograficzny „Zatrzymać chwile”, kl. 1

P. Weronika Dach

IX 2021

Konkurs o tytuł  Mistrza Matematyki kl. 4-8

P. Marta Leśniczak-Fechner

X 2021

Konkurs „Moja szkoła” – forma przestrzenna, kl. 3

P. Olga Owczarzak-Matela

X 2021

 

Konkurs patriotyczny „Tak czuję Ojczyznę mą…”, kl. 2

P. Weronika Dach

XI 2021

Konkurs o tytuł  Mistrza Religii kl. 4-8

P. Aleksandra Łączkowska

I/II 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii, kl. 4-8

P. Monika Więckowska

III 2022

Konkurs Biblijny, kl. 4-8

P. Aleksandra Łączkowska

I/II 2022

Przegląd kolęd i pastorałek kl. 1

P. Justyna Cieślak

I/II 2022

Konkurs ”Kolorowe wianki” (Powitanie wiosny) kl. 1

P. Justyna Cieślak

III 2022

Konkurs fotograficzny skarpetkowo-kolorowo kl. 1-3

P. Weronika Dach, P. Justyna Cieślak, P. Olga Owczarzak-Matela

III 2022

Konkurs na zakładkę do książki, kl. 3

P. Olga Owczarzak-Matela

IV 2022

Konkurs plastyczny „Wiosenna łąka” , kl. 1-2

P. Weronika Dach, P. Justyna Cieślak

V 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Biologii, kl. 5-8

P. Romulda Kroma

V/VI 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Chemii, kl. 7-8

P. Marta Leśniczka-Fechner

V 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Sportu, kl. 4-8

P. Mikołaj Szynklewski

V/VI 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Przyrody, kl. 4

P. Romualda Kroma

V/VI 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Plastyki kl. 4-8

P. Dariusz Cieślak

V/VI 2022

Konkurs o tytuł Mistrza Muzyki kl. 4-8

P. Dariusz Cieślak

V/VI 2022

konkurs o tytuł Mistrza Języka Angielskiego, przedszkole,  kl. 1-3, kl. 4-8

P. Joanna Górnowicz, P. Kinga Zellner

P. Katarzyna Rajska, P. Anna Zrobczyńska

V/VI 2022

 

+ konkursy w przedszkolu cały rok szkolny (P. Joanna Górnowicz, P. Kinga Zellner)

 

KONKURSY GMINNE W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

 

 

Nazwa konkursu

 

 

organizator

 

odpowiedzialni

 

termin

 

Konkurs ortograficzny dla kl. 4-8

SP Bielawy

P. Samira Klimek

III 2022

Międzyszkolny konkurs języka angielskiego „Shining stars”

SP Bielawy

P. Anna Zrobczyńska

IV 2022

 

 

KONKURSY POWIATOWE/OGÓLNOPOLSKIE W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

 

 

Nazwa konkursu

 

 

organizator

 

odpowiedzialni

 

termin

Kangur Matematyczny „Kangur”, kl. 4-8

 

Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych

P. Marta Leśniczak-Fechner

wg harmonogramu ustalonego przez organizatora

Konkurs matematyczny „Leon”, kl. 2

Centrum Rozwoju Edukacji

P. Weronika Dach

 

 

Wytypowani przez szkolną komisję konkursową uczniowie klas VII i VIII biorą udział w Wojewódzkich Olimpiadach – zgodnie z harmonogramem wytyczonym przez Kuratorium Oświaty  w Poznaniu.

 

PROJEKTY SZKOLNE/OGÓLNOPOLSKIE W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

 

Nazwa projektu

 

 

organizator

 

odpowiedzialni

 

termin

 

zeszyt OK, SUS

kurs internetowy z OK zeszytu - link do rekrutacji

https://sus.ceo.org.pl/ok-zeszyt/rekrutacja-ok-zeszyt

 

koordynator ds. organizacji pracy szkoły: Pani MartaLleśniczak-Fechner

cały rok

Projekt międzynarodowy e-Twinnig

 

SP Bielawy (nawiązanie współpracy ze szkołami zza granicy)

językowcy

koordynator: Pani Anna Zrobczyńska

cały rok

 

INNOWACJE PEDAGOGICZNE W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

 

 

Nazwa innowacji pedagogicznej

 

 

organizator

 

odpowiedzialni

 

termin

Międzynarodowy projekt „Emocje”

P. Joanna Górnowicz

pedagog szkolny

Od IX do VI (przez 3 lata)

Walka z bykami ortograficznymi

 

P. Monika Więckowska

poloniści

Od IX do VI (przez 3 lata) na poziomie kl. 4-8